Jak znaleźć czas na naukę języka angielskiego

07 July 2020
Jak Znaleźć Czas na Naukę Języka Angielskiego? 5 Wskazówek

jak znaleźć czas na naukę angielskiegoNie wiem jak wy, ale ja jeszcze do niedawna mnóstwo czasu spędzałam siedząc w swoim pokoju i robiąc wiele rzeczy, ale żadna z nich nie była tym, co naprawdę miałam zrobić, i ciągle narzekałam na brak czasu. Tu przeczytałam trochę książki, tu porysowałam, a potem doprawiłam serialem, przeplatając to zerkaniem na notatki do pracy. Dopiero późno wieczorem naprawdę zabierałam się do roboty widząc, która godzina. A to wszystko dlatego, że nie umiałam zorganizować sobie czasu.

1. Pożeracze czasu:

Pierwszym krokiem ku znalezieniu więcej czasu jest przeanalizowanie swojego dnia, i uświadomieniu sobie na co go marnujemy. Jedni tracą go więcej, drudzy mniej. Takimi pożeraczami czasu mogą być: plotkowanie, rozwlekanie czegoś, co można by zrobić szybciej, siedzenie na komputerze/telefonie czy niepotrzebne rozmowy telefoniczne. Kiedy uświadomisz sobie na co marnujesz czas, to już pierwszy krok do sukcesu.

2. Musisz wiedzieć czego chcesz:

Osoba ucząca się języka dla celów turystycznych, będzie się uczyła słówek i fraz dotyczących np. Środków transportu, jedzenia, i innych rzeczy dotyczących życia codziennego. Natomiast ktoś, kto jedzie za granicę w interesach będzie się uczył posługiwać językiem związanym z charakterem swojej pracy. Przykładowo stolarz nie będzie się musiał uczyć o kwiatkach czy pogodzie, tylko o rodzajach drewna, mebli itp. Dlatego oszczędzisz mnóstwo czasu ucząc się tego co potrzebujesz, a nie wszystkiego.

3.  Jak zaplanować działania?

Planuj konkretne działania krok po kroku. Nic nam nie da ustawienie sobie przypomnienia na telefonie informujące o tym, że czas na naukę np. angielskiego, ponieważ nie wiadomo, od czego zacząć. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie jak telefon poinformuje nas o tym, że czas powtórzyć słówka, albo posłuchać dialogu.

jak znaleźć czas na naukę angielskiego

4. W jaki sposób możesz się uczyć?

- W przypadku, kiedy naprawdę nie masz czasu, to możesz uczyć się sposobem minutkowym. Minuta to wbrew pozorom dużo czasu, wiec na pewno znajdzie się ich kilka w ciągu dnia np. do odsłuchania wcześniej przeanalizowanego dialogu, czy powtórzenia słówek przeznaczonych na dany dzień. Możesz również porozwieszać karteczki z informacjami które, przy okazji i nie wiadomo kiedy, same wejdą do głowy.

- Jeśli jednak masz więcej czasu, to możesz oglądać filmy lub czytać książki napisane oryginalnie w języku, którego chcesz się nauczyć, tłumacząc niezrozumiałe słowa i frazy. Ale nie zaszkodzi również poszerzenie tego o wyżej wymienione metody.

5. Systematyczność:

Jeśli chcesz mieć jakiekolwiek rezultaty, to bez systematyczności się nie obejdzie. Istotnym jest, żeby podzielić materiał zgodnie ze swoimi możliwościami, przerabiać go w określonym czasie i nie zrażać się, gdy coś nie wyjdzie. Nauka może być przyjemną zabawą, a nie męczarnią, trzeba tylko zmienić swoje nastawienie.

Karolina Austin