,,Ja to nie nie mam talentu do języków’’ , ,,Już tyle lat uczę się angielskiego i nie mogę się nauczyć’’, ,,Jeśli mnie nauczycie, to nauczycie każdego’’. Nasi lektorzy bardzo często słyszą te zdania od sfrustrowanych nowych kursantów, którzy do tej pory nie potrafili nauczyć się angielskiego, bo jak twierdzą, nie mają do tego talentu. Czy rzeczywiście jest tak, że niektórzy mają talent do języków, a inni w ogóle go nie posiadają?
Talent do języków obcych
Talent to „wybitne uzdolnienie do czegoś” (SJP). Innymi słowy, gdy ktoś posiada do czegoś talent, przejawia wtedy ponadprzeciętne umiejętności w danej dziedzinie lub uczy się tego w błyskawicznym tempie. Można mieć talent muzyczny, sportowy lub artystyczny. Istnieje również coś takiego jak talent do języków i oznacza to tylko tyle, że osoba posiadająca taki talent może szybciej przyswoić język i w większym stopniu. ALE… To nie znaczy wcale, że wyłącznie ludzie z talentem do języków obcych będą w stanie sprawnie się nimi posługiwać.
Czy to prawda, że trzeba posiadać talent do języków?
Dlaczego pewne osoby żyją w przekonaniu, że nie posiadają w ogóle zdolności językowych? Powód jest prosty! Dlatego, że w ich życiu do tej pory nie powstały dogodne warunki do przyswojenia języka. Źle wspominają przymus szkolny, inne osoby unikają uczenia się regułek, a jeszcze inni nie byli w ogóle zainteresowani językami obcymi. To poprzednie doświadczenia z językami obcymi, w tym językiem angielskim, które zniechęcały do ich nauki, sprawiają, że myślimy o braku jakichkolwiek zdolności językowych.
A teraz pomyśl… Nauczyłeś się jednego z najtrudniejszych języków świata, czyli języka polskiego. Co stoi na przeszkodzie, by nauczyć się najpowszechniejszego języka świata, jakim jest język angielski? Potrzebne są chęci, zaangażowanie i metoda Colina Rose. Metoda ta wykorzystuje indywidualne predyspozycje, więc zapamiętujemy łatwo i efektywnie. Wiemy, że istnieją różnice między ludźmi. Nawet umysł ścisły, który myśli, że nauka angielskiego nie jest dla niego, może się go nauczyć w przyjemny, ale i skuteczny sposób.
Większość ludzi przyswaja nowe informacje mniej więcej w podobnym tempie. Dlaczego więc ktoś przyswaja język angielski szybciej, a ktoś inny wolniej? Bierze się to z takiej samej przyczyny, dla której ktoś może ogarnąć matematykę i wiele twierdzeń szybciej niż inni. Po pierwsze ciekawość, po drugie intensywna i regularna praktyka. Wniosek jest prosty: nie można powiedzieć, że istnieją ludzie, którzy są całkowicie pozbawieni zdolności językowych. Każdy jest w stanie nauczyć się angielskiego. A żeby zrobić to szybko i skutecznie, metoda Colina Rose jest idealnym rozwiązaniem.