Motywacja a nauka języka obcego

05 February 2021
Motywacja a Nauka Języka Obcego - Motywacja w Nauczaniu Angielskiego

 

motywacja a nauka języka

 

Efektywność uczenia się języka obcego zależy od motywacji ucznia i jego aktywności. Czym jest motywacja? Motywacja to zespół czynników, które sterują naszym zachowaniem w taki sposób, aby doprowadzić do określonego efektu. Uruchamiane jest wtedy świadome lub nawet nieświadome działanie, przez które rozumieć należy tendencje do podejmowania czynności ukierunkowanych na wyznaczony cel.


Motywacja wewnętrzna


Ten rodzaj motywacji sprawia, że dążymy do zaspokojenia swoich własnych potrzeb. Z motywacją wewnętrzną mamy do czynienia wtedy, gdy działania są podejmowane bez żadnych widocznych zewnętrznych nagród. Po prostu robimy coś, bo sprawia nam to przyjemność lub możemy poszerzyć naszą wiedzę. Ten rodzaj motywacji sprzyja kreatywności, ponieważ bardzo łatwo angażujemy się w daną aktywność.

 

 


Jakie czynniki wewnętrzne motywują do uczenia się języków obcych?


➢ zamiłowanie do języków obcych

➢ spełnienie dotąd niezrealizowanych marzeń

➢ chęć poszerzenia wiedzy

➢ potrzeba samodoskonalenia

➢ ciekawość świata


Motywacja zewnętrzna


W tym rodzaju motywacji źródłem siły, która motywuje nas do działania, pochodzi z zewnątrz. W motywacji zewnętrznej chodzi o to, by wybudzić potrzeby poprzez stosowanie nagród i kar. Za każdym razem, gdy dążymy do czegoś, zastanawiamy się, co będziemy z tego mieć lub jak unikniemy nieprzyjemnych sytuacji. Dlatego też kontynuujemy działania ze względu na konsekwencje, do których one prowadzą.


Jakie czynniki zewnętrzne motywują do uczenia się języków obcych?


➢ zjawisko globalizacji

➢ rynek pracy wymagający znajomości języków obcych

➢ otrzymanie awansu zawodowego

➢ komunikowanie się podczas podróży

➢ dostęp do informacji w internecie

➢ kontakty prywatne z obcokrajowcami

 

Na motywację składa się wiele różnych czynników, które dopiero razem mogą doprowadzić nas do osiągnięcia upragnionego sukcesu. Motywacja w nauce języka obcego odgrywa niezwykle istotną rolę i warto ją wspierać na różne sposoby. Motywacja wewnętrzna ma to do siebie, że jest trwalsza niż motywacja zewnętrzna, co oczywiście nie oznacza, że nie należy jej wspierać. W większości przypadków lepsze efekty osiągane są, kierując się motywacją wewnętrzną. Dlaczego? Łatwiej jest wtedy o nasze zaangażowanie w daną czynność oraz odczuwanie satysfakcji z niej. Po prosu nam się chce. Jeżeli jednak nie potrafimy zmotywować się wewnętrznie, warto wyznaczyć sobie nagrodę za zrobienie czegoś. Niech to będzie coś przyjemnego, co będzie zwieńczeniem twoich wysiłków.

Pomimo wielu chwilowych porażek, które są nieodłącznym element każdej aktywności, nie ma przecież nic bardziej wdzięcznego niż poczucie osiągnięcia postawionego celu!

 

motywacja a nauka angielskiego